Angina pectoris

angina-pectorisPři angině pectoris dochází k nesprávnému stahování srdce vlivem zmenšeného přísunu kyslíku. Následně srdce není schopno pumpovat krev do celého těla.


Při nedostatku kyslíku v těle se objevuje bodavá bolest za hrudní kostí. Ostrá bolest vystřeluje do spodní čelisti nebo do ramen a paží. Angina pectoris (která se řadí mezi ischemické choroby srdeční) může být předchůdcem infartku. Více než polovinu úmrtí v České republice má na svědomí právě selhání srdce a oběhového systému.

Kdy dochází k nedokrevnosti srdečního svalu?

Mezi obvyklejší příčiny nedostatečného zásobení srdce kyslíkem se počítá stenóza (v koronární tepně se usadí aterosklerotický plát. Dále spasma – přechodně se sníží průtok tepnou vlivem jejího stažení.

Jak rozpoznáme anginu pectoris

Většina lidí pociťuje prudkou vystřelující bolest za hrudní kostí. Dalšími příznaky jsou například nedostatek vzduchu, tlak, pocení, strach, pálení, bolest břicha nebo zad.

Kdy se angina pectoris objevuje

Toto středně těžké srdeční onemocnění, při kterém srdce nestačí odpovídat na zvášenou poptávku těla po kyslíku, se objevuje při zvýšené námaze. Spouštěčem může být ale i rozčílení, chůze…. Pokud bolest neodezní, může se jednat o akutní infarkt myokardu a na místě je přivolání rychlé lékařské pomoci.

Jak léčit anginu pectoris

Lékař vám doporučí změny v životním stylu. Nemoci srdce mají často příčinu právě v nesprávném životním stylu. Lékař doporučí dietu (více vlákniny, méně tuků a cukrů) a zvýšení fyzické aktivity (pokud jste dříve nesportovali, je dobré začínat postupně, například chůzí či plaváním). Mezi příjemná doporučení bude určitě patřit i denní konzumace menšího množství vína. A již zcela samozřejmě zákaz kouření.

Lékař vám může předepsat léky na mírnění bolesti či celou řadu vitamínů a minerálů, kterými by jste měli zásobovat své tělo. Při závažných potížích se lékař může rozhodnout pro bypasse či zpevnění cév zavedením kovové výztuže.

Comments are closed.