Atopický a kontaktní ekzém

ekzem

ATOPICKÝ EKZÉM

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je časté onemocnění, které způsobují alergeny. To jsou látky zevního prostředí, které mohou u citlivých osob způsobit nežádoucí reakci imunitního systému. V dospělosti nějakou formou ekzému trpí asi deset procent populace.

Pokud se dítě osype ekzémem, nejde jen o problém s kůží. Dítě je alergik, jeho tělíčko se vyrážkou brání proti látce, kterou nesnáší, většinou nějaké složce potravy. Proto nestačí léčit jen nemocnou kůži, je potřeba hledat jiného „viníka“ – odpovídající alergen.

RIZIKO VZNIKU ATOPIE

O alergické příčině atopického ekzému svědčí i její název. Atopie je dědičný sklon k alergii. V případě, že rodič dítěte trpí alergií, je riziko jejího vzniku u dítěte asi třicetiprocentní. Pokud jsou maminka a tatínek alergici oba, existuje šance, že dítě alergii zdědí, dokonce až šedesátiprocentní. Podle některých dalších údajů jsou rizika ještě vyšší – pohybují se řádově mezi šedesáti až osmdesáti procenty. Může se ale stát, že alergie jednu generaci „přeskočí“ a dítě tak neonemocní. Nad dědičností není důležité přemýšlet, protože s ní nikdo nic nezmůže. Důležitější je soustředit se na opatření, která vzniku alergie mohou předejít, nebo ji alespoň oddálit.Imunitní systém atopika tvoří zvýšené množství protilátek (imunoglobin E), které reagují na řadu alergenů zevního prostředí. Typickými alergeny jsou pyly, roztoče, plísně a potraviny, zejména bílkovina kravského mléka. Působením alergenů na lidský organismus tak může vzniknout atopický ekzém, pylová alergie nebo alergické astma. Alergie může propuknout kdykoli během života.

Atopický ekzém  se nejčastěji objevuje po třetím měsíci věku dítěte. Ekzém může propuknout v okamžiku, kdy maminka přestane kojit a miminko začne konzumovat náhradí mléčnou výživu a další stravu ze zeleniny, masa a ovoce. Lékaři proto ženám doporučují, aby kojily co nejdéle a příkrmy začaly do jídelníčku (současně při kojení) přidávat až v šesti měsících.

KOJENCI

V některých případech může ekzém vzniknout i u plně kojených dětí. Maminka pak musí držet dietu, i když to při kojení může představovat problém. Vyvarovat by se měla konzumaci mléka a mléčných výrobků, čokolády, koření, někdy i některých druhů ovoce a zeleniny. Při dietních opatřeních je třeba vycházet z doporučení lékaře. Organismus matky a  kojeného dítěte totiž musí mít dostatek všech potřebných živin. U kojenců ekzém nejčastěji vzniká jako reakce na nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka.

PŘÍZNAKY

Příznaky atopického ekzému se mění s věkem. Typickým projevem je zarudnutí kůže a výsev pupínků, které mohu mokvat a tvořit stroupky. Ekzém se může nejprve objevit na obličeji – tvářích, čele, bradě, pak se rozšiřuje na krk a do vlasů. Postupně může být vyrážkou postiženo celé tělo. Ekzém je nepříjemné onemocnění – většinou ho provází silné svědění. Ekzém dále může předcházet pozdějšímu propuknutí senné rýmy nebo astmatu.

U dětí nad čtyři roky může ekzém vypadat trochu jinak. Svědivé pupínky zasychají, olupují se, na kůži se objevují šupinky. Silné svědění ekzému může pacienty – zejména děti – nutit ke škrábání postižených míst. Do organismu tak kůží může vniknout infekce. Na loktech, pod koleny, zápěstích i krku dále mohou vznikat ložiska hrubé suché kůže. Tato forma ekzému může přetrvávat i do dospělosti. Na vznik i stav ekzému mají velký vliv i změny teploty, stres, používání nevhodné kosmetiky nebo kontakt kůže s čistícími a chemickými prostředky.

LÉČÍ SE NEJEN KŮŽE, ALE I PŘÍČINA NEMOCI

Úspěšná léčba ekzému musí být komplexní. Postižená místa na kůži je třeba ošetřovat podle doporučení lékaře, současně ale je nutné zjistit pravou příčinu onemocnění a léčit ji. Proto pacienti  musí dodržovat dietu a vyhnout se styku s alergeny, které ekzém v jejich organismu způsobily. Při léčbě má své místo i přírodní medicína (bylinky, přírodní přípravky, masti).

KONTAKTNÍ EKZÉM

Kontaktní ekzém je onemocnění, které vzniká při bezprostředním kontaktu pokožky s nežádoucí látkou, alergenem. Pokožka citlivého jedince tuto látku nesnáší a reaguje na ni změnami na kůži. Pokud se kůže s alergenem setkává opakovaně, imunitní buňky na alergen reagují stále rychleji a silněji.

PŘÍZNAKY

Příznaky konktatního ekzému se na kůži projevují podobně jako ekzém atopický. Podstava vzniku obou onemocnění je ovšem odlišná.

Mezi příznaky kontaktního ekzému patří zčervenání kůže, mokvání a tvorba svědících pupínků. Při přetrvávajícím dráždění kůže alergenem se na postižených místech objevuje zhrublá, suchá a popraskaná kůže, která svědí a olupuje se.

KONTAKTNÍ EKZÉM MŮŽE VZNIKNOUT DOMA I V PRÁCI

V případě vzniku kontaktního ekzému jde vždy o působení látek zevního prostředí. Z tohoto pohledu máme na výběr celou řadu různých látek, které mohou danému organismu škodit. Můžeme je rozdělit do několika hlavních skupin. V případě kontaktního ekzému platí, že kůže na pro ni nebezpečný alergen nemusí reagovat hned a někdy trvá roky, než ekzém propukne.

Tak tomu může být i v případě profesních alergenů. Pracovníci ve stavebnictví, laboratořích, dřevozpracujícím průmyslu, dále malíři pokojů, natěrači, pokojské apod. mohou pociťovat potíže až po letech. Mezi profesní alergeny můžeme zařadit například cement, výrobky s obsahem chromu, různé kovy, barviva, ředidla, laky, barvy, pryskyřice, exotické dřeviny, umělé hmoty  – epoxidy, akryláty atd.

Další velkou skupinu kontaktních alergenů mohou představovat i předměty denní potřeby a hygieny. Mezi kosmetické alergeny můžeme zařadit mýdla, šampony, deodoranty, voňavky a parfémy, laky a tužidla na vlasy, líčidla, krémy. Dále pak čistící prostředky, sloužící k údržbě domácnosti.

Pro některé citlivé osoby může představovat problém i oblečení. Kromě pracích prostředků a aviváží  mohou kontaktní ekzém způsobit i barviva v oděvech, syntetické materiály, používání škrobu. Pro někoho mohou představovat problém knoflíky, spony nebo háčky nebo nošení nevhodné bižuterie.

Kontaktní ekzém mohou způsobit i některé rostliny – jehličí, šťáva břečťanu či dubu, stonky a listy chryzantém, trav a plevelů.

Zvláštní kategorii představují alergeny z léků, používaných zevně. Nejvíce problémů způsobují masti, obsahující antibiotika.

LÉČBA

Úspěšná léčba kontaktního ekzému spočívá v eliminaci vyvolávajícího alergenu. Vnitřně se užívají antihistaminika, k ošetření kůže oleje a masti, protože pokožku je třeba neustále promazávat. Ve vážných případech nastupuje léčba kortikosteroidy.

Comments are closed.