Atopie je dědičná, zodpovědné chování v těhotenství se vyplatí

tehotnaMá u vás doma někdo alergickou rýmu nebo atopický ekzém, nesnáší některé potraviny nebo dokonce trpí astmatem? Pak nezbývá, než konstatovat: jste rodina atopiků. A u některých členů vaší rodiny už propukly alergie.  

Atopici jsou lidé, kteří mají vrozený sklon k alergiím různého druhu. Pokud mají štěstí, nemusí u nich alergie nikdy v životě vzniknout. V dnešní době konzumního způsobu života to ovšem bohužel není příliš pravděpodobné. Vlivem životního prostředí i působením alergenů na organismus stále více lidí trpí atopickým ekzémem, sezónní i celoroční astmatickou rýmou, potravinovými alergiemi nebo astmatem.

Sklon každého jedince k atopii je zakódován v jeho DNA, genech, přenášených z rodičů na jejich potomky. Pokud jsou atopiky oba rodiče očekávaného dítěte, existuje  podle některých údajů sedmdesáti až osmdesáti procentní pravděpodobnost, že u něj do budoucna propukne nějaká alergická nemoc. A to dokonce i v případě, že sami rodiče zatím žádné potíže tohoto druhu sami nemají. Kromě vrozené atopie má na „spuštění“ alergie velmi podstatný vliv okolní prostředí (doma i venku),  znečištěné ovzduší, nemoci, strava i léky. 

PŘÍČINY, PŘÍZNAKY

Přecitlivělost na alergeny, která vede ke vzniku alergických nemocí, vzniká už před narozením. K rodové dispozici se přidávají další faktory – a proto je pro miminko tak důležité, jak se těhotné mamince daří. Podstatná je strava, životní styl, projevy případné alergie atd. Podobně se situace vyvíjí bezprostředně po narození, například při kojení. Z hlediska možného vzniku budoucích alergií je malé dítě nejzranitelnější v prvních dvou letech života.

Jak dítě roste, přidávají se další vlivy: kvalita prostředí, v němž se pohybuje, styky s rodinou, přebývání v dětském kolektivu, kontakt s nemocemi. Atopie se nevyvíjí jen podle vrozené dispozice, ale na základě životního stylu celé rodiny.   Alergie vzniká tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice (atopie) a vlivy zevního prostředí při vývoji a růstu dítěte.

Nejčastěji se projeví příznaky na kůži – ekzémem (odtud název pochází i název  atopický ekzém). Na dětské pokožce nejprve vznikají zarudlé skvrny a pupínky, které děti nutkají ke škrábání, protože velmi svědí. Dětský ekzém se může vyskytnout i u kojených dětí brzy po narození. Více ohroženy jsou ty děti, které maminky nemohou kojit a tak musí kvůli nedostatku mateřského mléka dostávat náhradní mléčnou výživu.

Atopické dědičné dispozice si do života přináší asi třetina obyvatel ČR. Celosvětově je podíl atopiků v populaci ještě vyšší (až 40 procent populace). Polovina dětí, které trpí atopickým ekzémem, onemocní před nástupem do první třídy nějakým alergickým onemocněním dýchacích cest, nejčastěji astmatem.

Comments are closed.