Chráníme dítě před žloutenkou

chrante dite pred zloutenkou ockovanimAč si to nepřipouštíme, žloutenka na nás číhá na každém rohu. Chcete chránit své dítě před komplikacemi, které toto onemocnění způsobuje? Pak je tady očkování. 


Žloutenka typu A a B

Žloutenka je virové onemocnění. Způsobuje ji virus VHA nebo VHB. Žloutenka typu A se přenáší špinavýma rukama, ale také krví nebo pohlavním stykem. Nejnebezpečnějším místem jsou pak veřejné záchody. Typ B se přenáší tělesnými tekutinami a k nákaze stačí třeba jen drobná ranka nebo oděrka. Zapomeňte proto na půjčování takových intimních předmětů jako je zubní kartáček, holicí strojek či depilátor.

Příznaky žloutenky

U žloutenky typu A mohou první příznaky připomínat chřipku. Člověk je unavený, nastoupí nechutenství, slabost, zvýšené teploty, bolesti zad a břicha. U některých lidí nemusí být příznaky vůbec žádné. Zežloutnutí kůže se nemusí objevit vůbec. Takto nakažený člověk tedy může přenášet žloutenku dál, aniž by o tom věděl.

Příznaky žloutenky typu B jsou podobné jako u A. Jen se k nim přidává žluté zbarvení kůže, očního bělma, tmavá moč a světlá stolice. Jako u předchozího typu i zde platí, že člověk tyto příznaky mít může, ale nemusí. Znamená to, že přesný počet přenašečů není vůbec znám. Tito lidé o svém onemocnění vůbec nevědí. Odhaduje se však, že nakažených je na celém světě až 400 milionů.

Komplikace

Žloutenka typu A vám znepříjemní život většinou “jen” hospitalizací a opakovanými odběry krve. Musíte také omezit sportovní či profesní aktivity. Počítejte s tím, že ztráta fyzické kondice a únava vás budou provázet řadu měsíců.

Žloutenka typu B je zákeřnější. Někteří nemocní touto žloutenkou se nikdy zcela neuzdraví. Nemoc přechází do tzv. chronické formy. Virus tedy v jejich těle přežívá dál. U dětí je to až v 90% případů. Žloutenka typu B způsobuje tak vážná onemocnění jater jako je cirhóza jater nebo dokonce rakovina. To je dost pádný argument, proč s očkováním neotálet. Nejen u sebe, ale i u vašeho dítěte.

Očkování

Z výše uvedeného vyplývá, že žloutenka nás vážně ohrožuje. Proto bylo od roku 2001 zavedeno očkování proti žloutence typu B do plošného očkovacího kalendáře. Pokud je však vaše dítě starší nebo jej chcete naočkovat i proti typu A, lze to i mimo očkovací kalendář. Je možné také požádat o kombinovanou vakcínu proti oběma typům

Nepodceňujte žloutenku. Chraňte vaše dítě a informujte se o očkování u ošetřujícího lékaře.

Comments are closed.