Inkontinence – není se za co stydět

pomocovaniInkontinence by se v překladu dala označit jako neschopnost udržet moč. Inkontinencí trpí velké procento populace. Rozhodně se za inkontinenci nemusíme stydět.


Inkontinence – není se za co stydět

S přibývajícím věkem přibývá také lidí, kteří trpí inkontinencí neboli únikem moči. Inkontinencí však trpí lidé ve všech věkových kategoriích. Avšak právě senioři často o svém onemocnění odmítají hovořit a své onemocnění tak neléčí.

Podle průzkumů inkontinencí trpí zhruba každá druhá žena. Inkontinence je nemoc jako každá jiná. Tak rozhodně nemáme jediný důvod, proč bychom se měli stydět. Vždyť za rýmu či kašel se taky nestydíme.

Příčiny inkontinence mohou být různé – infekce močových cest, těžký průběh porodu, těžká fyzická práce atd.

Rozlišujeme hned několik druhů inkontinence moči- stresová inkontinence, urgentní inkontinence, smíšená inkontinence a inkontinence z přeplnění.

Nejčastější formou inkontinence je únik moči ze stresu neboli stresová inkontinence. Tento druh inkontinence se nejčastěji projevuje při zakašlání, kýchání, smíchu, cvičení apod. Tento typ inkontinence je velmi dobře léčitelný – například pomocí speciálního cvičení, které se zaměřuje na zpevnění svalstva v oblasti pánevního dna. Také léčba pomocí medikamentů je velmi rozšířenou metodou.

Inkontinence je v současné době také řešena chirurgicky. Tento typ řešení však přichází na řadu, když selžou ostatní možné způsoby léčby. Chirurgický zákrok spočívá v tom, že se k močové trubici zavede jakási páska, která působí jako opora močové trubice v uvolněném stavu – páska tak supluje roli trubice a pomáhá znovu udržet moč.

Senioři a inkontinence

Řada seniorů, kteří trpí inkontinencí se za svoji nemoc stydí. O svém problému odmítají hovořit se svými kamarády, příbuznými či blízkými a dokonce i se svým lékařem.

Často se tváříme, že je vše naprosto v pořádku a děláme, jako že nic. Když nás únik začne obtěžovat přes příliš (například zápach v letních měsících) uchylujeme se k prvnímu kroku. Navštívíme prodejnu se zdravotnickými pomůckami a pořídíme si speciální vložky určené pro inkontinenci.

Někdy jsme stydliví natolik, že se ani k návštěvě prodejny se zdravotnickými pomůckami neodhodláme. Navštívíme drogerii, kde si koupíme běžné menstruační vložky a myslíme si, že máme vyhráno.

To je však obrovský omyl. Běžné menstruační vložky byly vyvinuty pro menstruaci a nikoliv pro unikající moč. Často se tak stane, že my i naše okolí pociťujeme nelibý zápach.

Opravdu není důvod se za co stydět. Jediné, za co bychom se měli stydět, je naše hloupost, že inkontinenci necháme pěkně se rozvíjet – při prvních příznacích bychom měli vyhledat lékaře, který nám naši situaci pomůže vyřešit.

Netýrejme tedy sami sebe ani naše okolí. Navštivme našeho lékaře – ten nám s inkontinencí pomůže bojovat.

Comments are closed.