Jak léčit diabetes?

nova-lecba-diabetuČasto se stává, že po sdělení diagnózy diabetes pacient reaguje zcela vyděšeně a předpokládá, že si od tohoto okamžiku bude muset pravidelně aplikovat inzulín. Jaká je pravda?


Co je diabetes?

Diabetes je chronické onemocnění projevující se poruchou metabolismu sacharidů. Nemoc diabetes má několik typů, které se výrazně liší jak projevy, tak způsobem léčby.

Diabetes 1. typu bývá také nazýván „dětská cukrovka”. Diabetes 1 typu přichází zcela náhle, projeví se většinou do 35 let věku, nejčastěji v období puberty. Diabetici 1. typu jsou doživotně odkázání na pravidelné aplikace inzulínu a dodržování diety. Tímto typem trpí asi 10 % všech diabetiků.

Diabetes 2. typu se skrývá i pod názvem „cukrovka dospělých”. Tento typ diabetu je nejčastější, poskytuje téměř 90 % všech diabetiků. Na rozdíl od 1. typu tělo inzulín produkuje, ale nedokáže jej patřičně využívat. Diabetici 2. typu bývají většinou lidé s nadváhou, kteří se velmi málo pohybují. Inzulínem se jich léčí jen malá část.

Jaké jsou možnosti léčby diabetu 2. typu?

Základem léčby jsou režimová opatření. Lékař vám doporučí dodržování diabetické diety. S přípravou jídelníčku vám pomohou v dia centrech. V občasné době je na trhu celá řada kvalitních kuchařek pro diabetiky, kde se můžete inspirovat při hledání nových receptů.

Dodržování diabetické diety pro vás zřejmě bude znamenat určitě změny stravovacích návyků, ovšem tyto změny nemusíte pociťovat jako újmu. I strava odpovídající diabetické dietě může být chutná a zajímavě upravená.

Dalším krokem je pohybová aktivita. Jelikož většina diabetiků 2. typu nemá se sportem velké zkušenosti a po většinu svého života se pohybu věnovali jen minimálně, pro začátek bývají doporučovány mírné formy pohybu jako je např. chůze, rekreační plavání, jóga. Vhodné je navštěvovat např. kluby STOB (stop obezitě), kde kromě zdravého hubnutí můžete cvičit ve skupince, kde se za svou nadváhu nebudete stydět.

Diabetici užívají léky zvané antidiabetika. V době nedávno minulé si značná část diabetiků stěžovala na nepříznivý účinek léků, který po užívání pociťovali. Mezi tyto nepříjemné vedlejší účinky patřilo přibývání na hmotnosti, otékání v oblasti obličeje, či hypoglykémie vyvolané nepřiměřeným účinkem stávajících léků. Tyto hypoglykémie vznikaly tak, že lék snižoval hodnotu cukru v krvi, svým účinkem se nedokázal zastavit na běžné hodnotě a přehnaným působením zavinil tak výrazné snížení hodnoty cukru v krvi, že diabetici trpěli hypoglykémiemi.

Od letošního podzimu mohou diabetici 2. typu užívat ke svým lékům novinku na poli farmakologie. Užívá se v kombinaci s běžnými antidiabetiky a svým působením brání v rozvinutí výše zmíněných nežádoucích účinků. Bývá také nazýván „inteligentním lékem pro diabetiky”.

Gestační diabetes

Tento typ diabetu postihuje ženy v období těhotenství. Gestační diabetes postihuje až 5 procent těhotných žen. Rizikovými faktory pro rozvoj diabetu těhotných je věk vyšší než 30 let, nadváha, přítomnost diabetu v rodině. V posledních letech se u těhotných provádějí preventivní testy na diabetes. Léčbou gestačního diabetu je úprava stravovacích návyků. Jen část žen je léčena podáváním inzulínu. Inzulín nijak neškodí nenarozenému dítěti. Po porodu tento typ diabetu zmizí. Ovšem u žen s nadváhou je velmi významný ukazatelem možného rozvoje diabetu 2. typu v budoucnosti.

Comments are closed.