Je vaše klíště nakažené?

Pokud se nám na procházce lesem či při práci na zahradě zakousne do těla klíště, nebereme to už dnes jako banální záležitost. Každý známe někoho, kdo se právě z tohoto roztoče nakazil lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. První a nejdůležitější krok je klíště včas odstranit. 


Zapomeňte na nejrůznější „zaručené“ recepty a držte se tohoto postupu: na přisáté klíště nakapejte dezinfekční prostředek (např. jodisol či septonex), tupou pinzetou uchopte cizopasníka a kývavými pohyby nebo otáčením ho vyjměte a poté utopte v dezinfekci. Nikdy ho nerozmačkávejte holou rukou! Kůži potřete dezinfekcí.

Chcete-li mít jistotu, zda „vaše“ klíště bylo infikované, nebo ne, můžete ho v igelitovém sáčku poslat „na test“.

Do 5 dnů dostanete informaci, což samozřejmě v případě pozitivního výsledku ještě neznamená, že jste infikováni. „Do naší laboratoře bylo během posledních týdnů zasláno 136 klíšťat, přičemž u 3 z nich byla diagnostikována klíšťová encefalitida a u 24 lymeská borelióza. Procento nakažených klíšťat ovšem každoročně kulminuje až během pozdního léta, takže lze očekávat zvýšení uvedených údajů,“ říká doc. RNDr. Ladislav Burýšek, Ph. D., vedoucí výzkumu a vývoje laboratoře Gen-Trend z Českých Budějovic.

Comments are closed.