Kniha o seniorech pro seniory

Senior-tosnerovaRádi bychom dnes představili knihu Tamary Tošnerové „Jak si vychutnat seniorská léta”. Kniha poutavým způsobem provází několika tématy ze života seniorů.


„Rodinné problémy seniorů”

Ač mohou po celý život vztahy mezi generacemi vypadat takřka idylicky, vše se může zbortit kvůli nevypořádaným majetkovým poměrům. Autorka doporučuje na základě mnoha příběhů seniorů majetek za svého života nepřevádět na své děti, ale spíše sepsat závěť. Vypořádáním majetku nad ním prakticky ztrácíte moc bez možnosti odhadnout, jak se bude situace v rodině dále vyvíjet. Dobře napsaná závěť v budoucnosti vaší rodině ušetří řadu nepříjemných tahanic, které by mohly vést až k naprostému rozpadu celé širší rodiny.

Jak vybrat vhodný dárek pro seniora?

Vybírání dárků provází řada stereotypů. Jak vybrat ten správný pro staré rodiče? Vypadá to, že mají vše potřebné a jak sami říkají, nic nechtějí a nepotřebují. Před koupí dárku bychom se měli skutečně zamyslet nad životním stylem seniora. Opravdu je to dědoušek toužící jen po klidném vyhřívání na sluníčku? A skutečně naší babičku nic netěší více, než pečení buchet pro milovaná vnoučata? Nemohou například senioři toužit po větší cestě do míst, o kterých vždy jen snili? O pobytu v lázních? Či dokonce po nějakém tom adrenalinovém zážitku?

Bydlení seniorů

Autorka nás seznamuje s příběhem, kdy se manželský pár „na důchod” odstěhovat na venkov do domečku a tím si splnil celoživotní sen. Ale jak léta ubíhala, postupně se přestávalo dostávat sil na soustavnou údržbu domu a zahrady, odhazování sněhu a všechny ty více či méně náročné práce, které bydlení v domku provázejí. Manželé se tedy rozhodli k dalšímu velkému kroku a svůj domek vyměnili za menší byt ve městě, v blízkosti rodiny dospělé dcery. Bydlení zcela naplnilo jejich aktuální sociální i zdravotní potřeby a umožnilo jim i další etapu svého života prožít spokojeně.

Další seniorská témata

Tamara Tošnerová se v knize dotýká i dalších „seniorských témat”. Probírá například úlohu zvířecích miláčků, vztah seniorů k módě, možnosti vzdělávání seniorů. Nevynechá ale ani tak závažné oblasti, jako je péče o blízkou osobu, postavení vdov či dokonce způsob vyrovnání se s úmrtím partnera.

Comments are closed.