Moje těhotenství poznamenala cukrovka

tehotenstvi-cukrovkaAhoj, já jsem Zuzana a je mi 35 let. Bydlím na Kladně. Momentálně jsem už druhým rokem na mateřské a užívám si pěkné chvilky se svým synem Martínkem. Ráda bych se podělila o své zážitky s onemocněním, které se nazývá gestační (těhotenský) diabetes.


Těhotenská cukrovka se objevila v 6. měsíci

V druhé polovině těhotenství (v 6. měsíci) se u mě projevil těhotenský – gestační diabetes. Tento typ cukrovky se prý objevuje převážně u žen, které mají více jak 30 let a jsou obézní, nebo u žen, které to mají v rodině.

Já jsem patřila k tomu druhému typu žen. Cukrovku máme v rodině, ale já jsem byla vždy v pořádku. Vůbec jsem nechápala, proč mě to muselo postihnout zrovna v těhotenství. Hrozně jsem se bála, aby bylo miminko v pořádku. Na tom jediném mi strašně moc záleželo. Tak jsem se snažila dělat naprosto vše, co jen šlo, protože tento typ cukrovky ohrožuje nejen matku, ale také plod.

Prohlídky žen s těhotenskou cukrovkou jsou velmi časté

Chodila jsem na pravidelné lékařské prohlídky, které byly velmi časté. Lékaři mi nejdříve zkusili naordinovat dietu, ale ta bohužel nevedla ke zlepšení mého zdravotního stavu. Musela jsem si začít píchat inzulín. Z počátku byla pro mě injekční stříkačka s jehlou nepřekonatelný strašák. Každý vpich mě děsil. No, ale co neuděláte pro svoje dítě, že?

Nicméně přísnou dietu jsem stále dodržovala. Snažila jsem se, aby má strava neobsahovala příliš velké množství cukrů, bílkovin a tuků. Strava však musela být bohatá, aby „mimčo” v bříšku mělo vše, co potřebovalo.

Chodila jsem také na cvičení pro těhotné, abych byla v dobré kondici a zbytečně netloustla. Martínek se narodil a byl naprosto zdravý a krásný. Když jsem viděla, že je Martínek v pořádku, tak se mi moc ulevilo.

Po porodu se mé hodnoty cukru v krvi dostaly do normálu

Několik měsíců po porodu se mi hladina cukru v krvi dostala sama od sebe do normálu. Dnes si tedy už nemusím píchat žádný inzulín. Snažím se však i nadále dbát o svou životosprávu. Protože prý existuje riziko, že se diabetes vrátí v pozdějším věku. Hodně koukám na to, co jím. Chodím také na plavání pro maminky s dětmi a také na cvičení. Oboje nás s Martínkem moc baví.

Comments are closed.