Naočkovat proti chřipce nebo ne?

premyslite o ockovani proti chripceChřipka naplno vtrhla i do našich krajů. Mnozí z nás proto možná právě teď řeší stejné dilema. Máme vsadit na očkování, anebo jsou jeho rizika větší než jeho prospěšnost? 


Způsob očkování

Očkování se provádí podáním jedné vakcíny. Účinnost očkování nastává zhruba 10 – 14 dní po aplikaci a trvá přibližně 6 měsíců. Pouze u dětí mladších 3 let se očkuje pomocí dvou polovičních vakcín s odstupem jednoho měsíce. Složení vakcíny je každý rok jiné. Odvozuje se od předpokládaného výskytu cirkulujících chřipkových kmenů.

Nejrizikovější skupinou jsou děti do 5 let, senioři a lidé s chronickým onemocněním. Děti do 6 měsíců se neočkují. Těhotné a kojící ženy se očkovat mohou. Měly by ale své rozhodnutí vždy konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Rizika očkování

Mezi lidmi kolují různé polopravdy a nepravdy o možných rizicích. Možná jste už slyšeli, že očkování proti chřipce způsobuje chronickou chřipku. Nebo třeba, že očkování proti chřipce zvyšuje možnost nákazy chřipkou prasečí. Pravda je, že nic z těchto tvrzení se zatím v žádném výzkumu neprokázalo.

Tak jako u každé vakcíny, samozřejmě i u této se vyskytují některé nežádoucí účinky. Může se objevit například zarudnutí, otok, mírná bolest v místě vpichu, bolest hlavy, malátnost, nevolnost, zvýšená teplota, horečka, třesavka, pocit mrazení, únava, pocení. Jedná se ale o reakce na očkování a během pár dní samy odezní.

Pozitiva očkování proti chřipce

Většina lidí má neustále tendence chřipku podceňovat. To je chyba. Způsobuje mnoho komplikací. Dochází k zánětu hrtanu, srdce nebo svalů, chřipkovému zápalu plic a také postižení nervového systému. Někteří lidé dokonce chřipkovému onemocnění podlehli. A jejich počet není zanedbatelný.

Jedinou opravdu účinnou ochranou proti chřipce zůstává tak i nadále očkování. Nevím jak vy. Já už mám ale své dilema vyřešené.

Comments are closed.