Není cholesterol jako cholesterol

Někdy získáváme informaci, že cholesterol je škodlivý a jeho hodnoty je třeba pečlivě monitorovat, jindy, že je zdravý a člověku prospěšný. Jak tomu máme rozumět?


Cholesterol se dělí na dva druhy. Hodného cholesterolu by u zdravých lidí měla být asi čtvrtina než zlého. Zlý cholesterol způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu v cévních stěnách, cévy ztrácejí pružnost, vytvářejí se sklerotické pláty a zužuje se prostor pro průtok krve.

Tímto dochází k nedokrvení, jehož důsledkem může být infarkt nebo mrtvice. Hladinu zlého cholesterolu v krvi zvyšují nasycené mastné kyseliny vyskytující se hlavně v živočišných tucích, a naopak ji snižují vícenenasycené mastné kyseliny, které najdeme převážně v tucích rostlinných.

Jaké jsou správné hodnoty cholesterolu

Hladiny hodného i zlého cholesterolu je možno zjistit krevními testy. U dospělých osob by hladina cholesterolu neměla přesahovat 5.0 mmol/l. K farmakologické léčbě dochází při hodnotách nad 8,0 mmol/l. Doporučované hodnoty zlého cholesterolu jsou kolem 3mmol/l, hodnoty více než 4,1 představují riziko rozvoje aterosklerózy.

Hodný cholesterol odnáší volný cholesterol z krve do jater, čímž chrání cévy před jeho usazováním. Hodnoty nad 1.6 mmol/l riziko vzniku aterosklerózy snižují.

Comments are closed.