Očkování proti pneumokokům již hrazeno

ockovani proti pneumokokum zdarmaMáte strach z pneumokoků? Existuje účinná ochrana. Tou je očkování. Od 1. ledna 2010 je vakcína v některých případech plně hrazena zdravotní pojišťovnou.


Co je pneumokok?

Pneumokoky jsou bakterie běžně se vyskytující kolem nás a také na sliznicích horních cest dýchacích. Odtud se potom šíří kapénkovou formou vzduchem nebo kontaktem. Napadá převážně děti, které ještě nemají dostatečně vyvinutou obranyschopnost. Dále pak dospělé nad 60 let a lidi s oslabeným imunitním systémem. Nevyhýbá se ale ani ostatním věkovým skupinám.

Pneumokoková onemocnění

Pneumokok způsobuje mnoho vážných a život ohrožujících nemocí. Pneumokoková onemocnění dělíme do dvou základních skupin. Tou první jsou tzv. onemocnění invazivní. To je například zánět mozkových blan, zánět plic či otrava krve. Ve druhé skupině jsou onemocnění neinvazivní. Mezi ty řadíme záněty středního ucha nebo vedlejších nosních dutin.

Ochrana a léčba

Jediná účinná léčba při pneumokokových onemocněních je podávání antibiotik. Problém však je, že při častém používání antibiotik dochází k mutaci pneumokoků. Ty se pak stávají odolné a léčba na ně přestává působit. Nejlepším řešením tak je preventivní očkování.

Způsob očkování

Očkovací vakcína se podává v různých formách dle věku dítěte. Děti ve věku 2-6 měsíců se očkují třemi vakcínami s odstupem jednoho měsíce plus jedna posilující vakcína ve dvou letech. Děti ve věku 7-11 měsíců se očkují dvěma vakcínami s odstupem jednoho měsíce plus posilující vakcína ve dvou letech. Děti ve věku 12-23 měsíců jsou očkovány pouze dvěma dávkami s odstupem dvou měsíců. A konečně děti ve věku 2-5 let jsou očkovány jen jednou vakcínou.

Hrazení pojišťovnou

Jak již bylo zmíněno, od 1. ledna 2010 některým dětem hradí toto očkování zdravotní pojišťovny. Bezplatné očkování se týká dětí, které se narodily po 1. srpnu 2009. Avšak jen těm, u nichž se s očkováním začalo až po 1. lednu. Pokud jste s očkováním začali dříve, můžete zkusit zažádat o příspěvek na očkování z preventivního programu pojišťovny.

Rodičům, kteří mají na úhradu nárok, zaplatí očkování pojišťovna na jejich žádost. Ta jim ho proplatí, pokud budou své dítě očkovat tak, aby tři dávky dostaly děti nejpozději do sedmého měsíce. Z pojištění jim pak bude hrazeno i přeočkování ve dvou letech.

Comments are closed.