Osteoporóza – nemoc nejen stáří

seniori_pohyb_zdravíŘídnutí kostí, úbytek kostní hmoty v důsledku stáří, hormonálních změn (menopauza, odstranění vaječníků), ale například i nevhodné stravy, nedostatku pohybu nebo častých změn váhy (tzv. jojo efekt).


Senior nebo junior?

Ne vždy se s osteoporózou setkávají jen senioři. Při nezdravém způsobu života může osteoporóza zkomplikovat život i mladým lidem. Faktorů, které poškozují zdraví, a tím napomáhají většímu riziku vzniku této nemoci, je mnoho. Například: kouření, sedavý způsob života, odmítaní mléčných výrobků, drastické diety a s tím spojená podvýživa.

Zdraví si mnohdy ničíme nevědomky

Největším prohřeškem v dnešní uspěchané době je nevhodné stravovaní. Zvýšená denní dávka kofeinu (více než 3 šálky kávy denně), přemíra kyselinotvorných potravin jako je napřiklad maso, vejce, bílý cukr a v neposlední řadě potraviny, které obsahují kyselinu šťavelovou (ta blokuje vstřebávaní vápníku), např. špenát, rebarbora, chřest.

Pomoc si můžeme i sami

Ve většině případů se dá nemoci předejít. Nejúčinnějším způsobem boje s touto nemocí je účinná prevence jejího vzniku. Jedná se ovšem o běh na dlouhou trať. Riziko onemocnění osteoporózou je možno zmírnit především dostatkem pohybu, vhodnou stravou a správnou životosprávou.

I ve stáří je naděje

Na trhu je mnoho přípravků, které pomáhají v boji s touto nemocí. Jsou to např. tablety, v nichž je obsažen vitamin D, který je potřebný pro vstřebávání vápníku a zajišťuje jeho bioaktivitu. Na trhu je i preparát, který se aplikuje jen jednou ročně infúzí (účinnost je minimálně po dobu jednoho roku).

Pro podporu našeho zdraví se vyvíjejí stále nové zbraně v podobě účinnějších léků. Naděje se skrývá pod unikátním objevem českých vědců. Ti vyvinuli společně s farmaceutickou firmou metodu pro výrobu hormonu regulujícího tvorbu kostí.

Dobrou zprávou, zejména pro seniory je, že účinná látka může být i levnější než stávající přípravky. Vše je ještě ve fázi testování, takže bude ještě nejméně osm let trvat, než se lék dostane na pulty lékáren.

Comments are closed.