Přeočkování proti tetanu-nezapomněli jste?

hlidejme si termin ockovani proti tetanuOčkování proti tetanu není jednorázová záležitost, jedno nevystačí na celý život. Je proto nutné se nechat očkovat několikrát za život. Hlídáte si termín přeočkování?


Tetanus

Tetanus neboli strnutí šíje je nebezpečné onemocnění. Způsobuje ho bakterie Clostridium tetani. Tato bakterie se vyskytuje v hnojené půdě, v trávicí soustavě živočichů, ale i na kůži člověka. Riziko nákazy je velké.

Bakterie se přitom do těla dostává poraněním o předmět, na kterém se nachází. Takové šlápnutí na rezatý hřebík se nám tedy může hodně vymstít. Zapátrejte proto v paměti, kdy jste byli naposledy na očkování proti tetanu.

Příznaky onemocnění

Mezi příznaky tetanu patří velké křeče a ztráta koordinace svalových pohybů. Také se objevují obtíže při polykání, ztuhlost břišních a lýtkových svalů, zvýšená teplota, pocení, zvýšený krevní tlak a občasný zrychlený tep. Křeče jsou přitom tak úporné, že tělo zkroutí do podoby prohnutého luku.

Smrt nastává v důsledku zástavy srdce, anebo udušením díky kolapsu dýchacího systému. Vyhledání lékařské pomoci a podání antibiotik nebo séra ve většině případů úmrtí odvrátí. Nejúčinnější ochranou je však již zmíněné očkování. Pohlídejte si termín očkování ve vlastním zájmu!

Očkování proti tetanu

Očkování proti tetanu se provádí pomocí kombinované vakcíny (tetanus, záškrt, dávivý kašel). S očkováním se začíná již v raném dětství. První dávka je podávána mezi 9. – 12. týdnem věku, druhá ke konci 4. – 5. měsíce a třetí po dalších 4 – 8 týdnech od druhé dávky.

Pro dosažení dlouhodobé ochrany se provádí tzv. posilující očkování. To je aplikováno v 18. – 20. měsíci a v 5 letech. Další pak ve 14 letech. To může být opět kombinovaná vakcína, anebo již monovakcína jen proti tetanu.

Následné přeočkování je nutné provést každých 10 – 15 let. To je důvod, proč musíme tento termín hlídat. To můžeme buď podle očkovacího průkazu či dle záznamu ošetřujícího praktického lékaře.

Kdy jste byli naposledy na očkování proti tetanu? Neblíží se už váš termín?

Comments are closed.