Preventivní gynekologické prohlídky

ockovani-proti-rakovineV současnosti se často hovoří o závažném onemocnění, které se nazývá rakovina děložního čípku. Preventivní gynekologické prohlídky jsou zárukou dlouhého zdraví.


Proč bychom měly pravidelně navštěvovat našeho gynekologa?

Dnešní nemoci jsou opravdu velmi zákeřné. Často trpíme tou nejhorší nemocí, aniž bychom o tom vůbec věděli. Nic nás nebolí, cítíme se naprosto v pořádku. Právě proto nevyhledáváme žádného lékaře. A to ani v případě preventivních prohlídek.

Lékaře navštívíme až v případě, když je opravdu do tuhého. To však bývá již pozdě – již nemáme tolik možností s onemocněním bojovat.

Například rakovina děložního čípku je v současnosti velmi rozšířeným onemocněním. Rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry, které se přenáší nechráněným pohlavním stykem.

Lidské papilomaviry způsobují vznik a rozvoj abnormálních buněk ve výstelce děložního čípku.

Je nesmírně důležité, aby abnormální buňky byly objeveny co nejdříve. Pokud se tento stav neléčí, dochází pak k rozvoji rakoviny děložního čípku.

Rakovina děložního čípku se zpočátku chová jako neškodný tichý společník. Rakovinu si tak často hýčkáme, protože o ní nemáme ani tušení. Rakovina děložního čípku pak bohužel končí v mnoha případech i smrtí.

Preventivní gynekologické prohlídky a cytologická vyšetření

Pravidelné gynekologické prohlídky nám zaručí včasné odhalení abnormálních buněk. Gynekologické vyšetření jehož součástí je i cytologický stěr, odhalí abnormální buňky na sliznici děložního čípku dříve, než se vyvinou v rakovinu děložního čípku. Cytologický stěr je nejúčinnější metoda, kterou se lidské papilomaviry dají odhalit.

Podle onkologických studií by žena podstoupit první cytologické stěry tři roky po své první sexuální zkušenosti nebo ve věku 21 let (podle toho, která situace nastane dříve). Cytologické stěry by pak měly být součástí každoroční gynekologické prohlídky.

Vyšetření není nikterak náročné a nevyžaduje, abychom se na něj nějak významněji připravovaly. Cytologické vyšetření je provedeno během několika málo minut. Včasný nález HPV je pro prevenci rakoviny děložního čípku zásadní.

Nepodceňujme tedy pravidelné gynekologické prohlídky – mohou nám zachránit i život.

Comments are closed.