Problémy se zrakem u seniorů

pece-o-zrakJmenuji se Karel a od předloňského léta jsem v důchodu. Celý život jsem pracoval ve strojírenství na různých pracovních pozicích.


Se zdravým zrakem jde vše

Od mládí jsem měl rád pohyb, a proto přes osmatřicet let hraji rekreačně fotbal s partičkou podobných bláznů, užívám si cykloturistiku a pěší turistiku, převážně po vlastech našich. V cizině jsem byl několikrát, ale doma je doma.
Ve svém povolání jsem vždy potřeboval dobrý zrak. Hledání ve výkresech a určování míry na různých druzích měřidel byla zátěž pro oči jako hrom, zvláště v ponurých blikajících světlech dílen a skladů s materiálem.

Po čtyřicítce se mi zhoršilo vidění na dálku a musel jsem si pořídit nové a silnější brýle.
Po padesátce jsem musel přidat pár dioptrií i na blízko.
Po šedesátce se mi kupodivu zbystřil zrak na dálku, ale zase o něco zhoršil zrak pro vidění na blízko, které v důchodu potřebuji pro mou oblíbenou četbu a luštění křížovek.

Zhoršující se problémy se zrakem

Těsně před odchodem do důchodu jsem začal mít problémy se zrakem. Pálení v očích jsem přikládal námaze při vyhotovování plánů a výkresů. Nevolnost spojenou někdy se zvracením jsem nedával do spojitosti s očima. Pozdější krutá a strašně ostrá bolest pronikající celou hlavou, přímo vystřelovala z pravého oka. Napuchlá a zarudlá oční víčka nešlo odstranit za pomocí preparátů propagovaných v televizi a doporučovaných za nemalý peníz lékárnicí.

Lehce mlhavé vidění vyštvalo mou pohodlnou osůbku k odbornému lékaři.
Prodělal jsem několik vyšetření a byl mi zjištěn zelený zákal, odborně zvaný glaukom, pravděpodobně způsobený zvýšeným nitroočním tlakem.
Beru léky na „oddálení” slepoty, která dříve nebo později určitě přijde, i když mi to moje ošetřující oční lékařka vymlouvá a neustále mne poučuje, že jde o léky na snížení nitroočního tlaku a ochranu očního nervu před dalším poškozováním. Operace moderním laserem je poslední možnost, které bych se rád vyhnul, ale pokud nebude zbytí, budu muset se podrobit rozhodnutí lékařů.

Tak snad na viděnou!

Comments are closed.