Rakovina srdce

srdce_ilustraceO rakovině srdce se běžně nemluví. Ale nádory (zhoubné i nezhoubné) mohou vyrůstat i na srdci. Rakovina srdce byla diagnostikována až v 16. století.


Nádory vyrůstající přímo ze srdce

Nádory vyrůstající přímo z vazivové tkáně jsou myxomy a v 80 % jsou nezhoubné. Myxomy se nejčastěji objevují v levé či pravé srdeční síni. Rizikem pro pacienta jsou části nádorů nebo krevních sraženin, které po uvolnění cestují krevním oběhem a mohou způsobit mrtvici či poškodit orgány jako jsou střeva, ledviny, játra, či tepny horních nebo dolních končetin. Pokud embolie postihne mozek nebo plíce pacienta, mohou vést k rychlé smrti. Emboliemi je ohrožena asi polovina pacientů s myxomy. Tyto nádory se odstraňují chirurgicky, jestliže operace nezabránila jejich opětovnému růstu, lze ji opakovat.

Sarkom je zhoubný nádor vyrůstající také přímo ze srdce. Tyto nádory jsou vzácné, postihují hlavně starší muže. Chirurgická léčba je zřídka úspěšná. Lékaři se věnují spíše mírnění příznaků.

Nádory vyrůstající mimo srdeční tkáň

Tento typ nádorů je mnohem častější. Do srdce buď prorostou z okolní tkáně nebo se jedná o metastázy přinesené krví či lymfou z jiných orgánů. Tímto způsobem se projevuje například karcinom plic, prsu, leukémie. Pacienta s podezřením na tento typ nádoru bývá vyšetřen ultrazvukem, čeká ho rentgen srdce, plic a EKG. Lékař někdy vyžaduje výsledky z magnetické rezonance či počítačové tomografie. Léčba metastáz maligních nádorů v srdce nebývá úspěšná a zaměřuje se na snížení bolesti.

Perikadiální výpotek

Perikardiální výpotek je komplikace maligních nádorů. Dochází k vzniku a narůstání tekutiny do prostoru mezi srdcem a vazivovými obaly. Příznaky závisí na pružnosti osrdečníku. Nejdříve u pacienta dojde k e zvětšení jater, otékání dolních končetin. Toto může přerůst až k oslabení srdečních ozev a vzniku srdeční tamponády.

Pacienti si stěžují na bolest za hrudní kostí, únavu, zhoršené dýchání, nechutenství. Dušnost může přerůst v neschopnost dýchat v leže.

Perikardiální výpotek se odstraňuje punkční jehlou. Dlouhodobou léčbou je zavedení katetru a užívání radioaktivního zlata nebo antibiotik. Nejúčinnější jsou moderní protinádorové látky.

Comments are closed.