Šedý zákal postihuje více než 90% pacientů nad 75 let. Operace jsou i pro tyto pacienty bezpečné, rychlé, bezbolestná a s výbornými výsledky.

mudr ventrubaNa Evropské oční klinice Lexum v Brně je již měsíc nové vitreoretinální centrum schopné zajistit péči o pacienty s onemocněními sítnice a sklivce. Byly již úspěšně provedeny první operace, tzv. pars plana vitrektomie a aplikace látek k léčbě věkem podmíněné makulární degenerace.


„Evropská oční klinika Lexum Brno je tak schopna zajistit špičkovou komplexní diagnostickou a léčebnou péči zahrnující také ambulantní operace šedého zákalu, laserové a nitrooční refrakční operace k odstranění dioptrií, léčbu onemocnění rohovky, glaukomu a dalších očních onemocnění”, říká primářka doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Oční choroby:
V současné době se v civilizovaných zemích zvyšuje počet pacientů trpících očními chorobami, jako věkem podmíněná degenerace žluté skvrny (VPMD), zelený zákal (glaukom), šedý zákal (katarakta). VPMD je ve vyspělých zemích nejčastější příčinou poškození zrakové ostrosti u pacientů nad 60 let a očekává se její další nárůst. VPMD způsobuje těžké poškození zraku asi u 6% populace starší 65 let a více než u 20% populace starší 75 let. Tato choroba častěji postihuje ženy.

Šedý zákal – Glaukom:
Šedý zákal je nejčastější příčinou slepoty ve světě. Katarakta různé pokročilosti se vyskytuje více než u 90% pacientů nad 75 let. „Se šedým zákalem se setkáváme u stále mladších lidí, takže operujeme i čtyřicetileté pacienty, výjimkou ale nejsou i pacienti téměř století. Vzhledem k veliké šetrnosti moderních chirurgických postupů je však i pro tyto pacienty operace bezpečná, rychlá, bezbolestná a s výbornými výsledky. Jedná se o techniku fakoemulzifikace při použití velmi malých milimetrových vstupních otvůrků, které není třeba šít a použití složitelných měkkých nitroočních čoček”, říká MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D.

„Na naší klinice jsme před měsícem úspěšně provedli operaci naší 1111. brněnské pacientce. Operace trvala přibližně 10 minut, při operaci jsme s pacientkou hovořili, již druhý den po operaci vidí pacientka 100% bez nutnosti brýlí”, dodává dr. Ventruba.

Stejně jako v chirurgické léčbě šedého zákalu, i např. v laserové refrakční chirurgii prodělalo oční lékařství významný vývoj. „Na klinice provádíme nejmodernější laserové zákroky s využitím femtosekundového laseru. Odstranění např.10 dioptrií trvá pak několik minut, operace a pooperační doba je bez bolestí, na rozdíl o starších metod, a pacient se může večer třeba dívat na televizi”, charakterizuje laserové operace dr. Ventruba.

Comments are closed.