Senioři na podzimní zahrádce

podzim-zahradkaMnoho seniorů v tomto období dokončuje poslední práce na svých zahrádkách a připravují záhonky, stromy a keře na dlouhý čas odpočinku.


Jak by se měl senior na práci obléknout

Podzimní počasí je poměrně záludné. V jednu chvíli se koupeme ve slunečních paprscích, poté se sluníčko schová za mraky a zafouká studený vítr. Obzvláště senioři se slabším srdcem by si měli na změny teploty dávat pozor a mít vždy u sebe teplejší oblečení, do kterého se mohou v případě potřeby zachumlat.

Stromy v listopadu

Z nemocných stromů ořežeme nakažené větve, ty spálíme. Místa řezu náležitě ošetříme. Jestliže našim stromům hrozí okus od zvěře, ochráníme je obalením pletivem či rohoží. Můžeme odebírat řízky na roubování a rozmnožování.

Keře na seniorově zahrádce

Můžeme sázet růže, kopčíme maliny. Před koncem měsíce bychom již měli chránit choulostivější rostliny před mrazíky přikrytím vrstvou chvojí.

Sklidíme poslední zeleninu a brambory, pečlivě vyčistíme záhony od plevele, aby semena na jaře nezaplevelila záhony. Veškeré zbytky ze zahrady kompostujeme. Ideální je větší rostliny před kompostováním nadrtit, urychlíme tím jejich rozklad. Napadené rostliny, listy a zbytky rostlin (hlavně rajčat a brambor) pálíme, abychom si nezamořili zahradu nemocemi či škůdci. Půdu nakypříme a necháme odpočívat, nebo máme-li zaseto na zelené hnojení, zaryjeme ho. Je dobře před tím rostliny posekat, aby šly lépe zarýt. Kompost sešlapeme, aby mohl tlecí proces pokračovat.

Senior a jeho cibuloviny

Nemáme-li ještě sklizeny choulostivé cibuloviny, vyjmeme je ze záhonu, očistíme a uložíme na vhodném místě. Zapomnětlivci mohou ještě sázet cibuloviny, ale raději v první polovině měsíce. Později by již neměly čas se „zabydlet” v půdě a špatně by přezimovaly.

Další podzimní práce

Zazimujeme pečlivě všechno nářadí (opravíme, očistíme, natřeme vazelínou a uložíme na vhodné místo). Máme-li rádi ozdobená okna, nyní je čas na přípravu zimních dekorací. Posbíráme v lese šišky, do oken upravíme truhlíky se suchou vazbou.

Comments are closed.