Sluníčko může rychle zavinit ekzém i kopřivku

slunce2S alergií na slunce je to podobné jako s ostatními typy alergií – neustále stoupá počet lidí, kterým nesnášenlivost na slunečními paprsky může pokazit dovolenou, ať už na horách nebo u moře. 

Přísně vzato, alergie na sluneční záření není alergií v pravém slova smyslu. Sluneční paprsky vyprovokují alergeny v kůži citlivé osoby, které poté vyvolají její změny. Zatímco kůže zdravých lidí se poškodí až nadměrným sluněním, pokožka citlivých osob reaguje neúměrně situaci.

FOTOTOXICKÁ REAKCE

U citlivých osob se můžeme setkat s dvěma typy neadekvátních reakcí na sluneční paprsky. Fototoxické reakce vyvolává zvýšená citlivost kůže vůči ultrafialovému nebo UV záření v kombinaci s dalšími látkami. Fototoxickou reakci tak může zahájit zejména užívání léků – antibiotik, medikamentů ke snížení vysokého krevního tlaku, protizánětlivých léků, psychofarmak atd. Nemusí přitom jít jen o léčiva, užívaná vnitřně. Nežádoucí reakci na slunce může dále zavinit i užívání protizánětlivých gelů a krémů, masti s příměsí dehtu nebo dokonce parfémy. V praxi to znamená, že se kůže může velmi rychle a velmi snadno spálit.  

FOTOALERGICKÁ REAKCE

Odlišná je situace u fotoalergické reakce. Působením UV záření vzniká v organismu pacienta alergen, který vyvolá alergickou reakci na kůži. Počáteční projevy mohou přerůst do chronické fáze s dlouhodobým trváním. Většinou jde o sluneční ekzém nebo sluneční kopřivku.  Sluneční ekzém postihuje nejčastěji ženy mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života, může se ale objevit u citlivých jedinců v jakémkoli věku, tedy i u dětí. Někdy propukne nečekaně – například na jaře, kdy jsou sluneční paprsky velmi intenzivní. Ekzém také často vzplane při intenzivním slunění, například u moře.

PŘÍZNAKY

Příznaky slunečního ekzému jsou různé: zarudnutí kůže se svěděním, drobné husté pupínky nebo splývající puchýřky, které mokvají. Příznaky většinou nepřetrvávají dlouhodobě, protože pokožka si na sluníčko zvykne. Proto se často objevují jednou za sezónu.

LÉČBA

K léčbě se po poradě s lékařem užívají antihistaminika, přímo na postižená místa se aplikují zásypy nebo tekutý pudr, které částečně zabraňují svědění. V ojedinělých případech lékař přistoupí k léčbě kortikoidy.

SLUNEČNÍ KOPŘIVKA

Sluneční kopřivka je onemocnění, které má alergickou příčinu.Objevuje se řidčeji než sluneční ekzém, může ale mít dramatičtější průběh, provázený dalšími zdravotními potížemi. Kopřivka vzniká už po několika minutách slunění a projevuje se výsevem kopřivkových pupenů na kůži, které velmi svědí. Pupeny mohou splývat do větších celků a otékat. Dalšími příznaky (v těžších případech) jsou  bolesti hlavy, nevolnost, pokles tlaku nebo dokonce kolapsové stavy. Léčba je podobná jako v případě slunečního ekzému.

PREVENCE

Prevence slunečního ekzému i kopřivky je jednoduchá – pobyt na přímém slunci by se měl omezit na minimum, opalování není zdravé i kvůli riziku vzniku nebezpečných onemocnění kůže. Nezbytné je používání ochranných opalovacích krémů proti UVA i UVB záření s vysokým faktorem, a to i při krátkodobém pobytu venku.  Ochranné prostředky proto používejte i v případě, že sluneční alergií netrpíte. Mazejte se, i pokud jste ve stínu. Pozor také na zrádné jarní sluníčko.

Někteří odborníci před sluneční sezónou doporučují tzv. světloléčbu – postupné otužování kůže malými dávkami UVA a UVB záření. Pozitivní efekt může mít i užívání beta karotenu v tabletách. Ochranné opalovací krémy se ovšem musejí používat za všech okolností, a to i u zdravých jedinců.

Comments are closed.