Za objev hpv udělena Nobelova cena

hausen_nobelova_cenaNěmecký vědec Harald zur Hausen zabývající se výzkumem rakoviny prolomil medicínské dogma. Zjistil, že rakovinu děložního čípku mohou vyvolat lidské papilomaviry, tzv. HPV infekce.


Sexuálně přenosné viry typu HPV 16 a 18 zapříčiňují 70 procent všech nádorů děložního čípku na světě. Nobelovu komisi přesvědčilo i praktické využití objevu – vyvinutí očkovací látky proti karcinomu děložního čípku. Tato vakcína slouží jako prevence před vznikem druhého nejčastějšího druhu rakoviny u žen. Zabrání rozvoji infekce a tím i vzniku rakoviny.
Očkovací látka je sice velmi účinná, ale z důvodu malého pokrytí kmenů viru neochrání úplně. V oblasti pohlavních orgánů se objevuje třicet virů HPV. Většina z nich je relativně neškodná a imunita těla si s nimi poradí. Vakcína, která je nabízena na českém trhu, působí proti zmíněným původcům karcinomu děložního čípku HPV 16 a 18 a dále proti virům způsobujícím genitální bradavice HPV 6 a 11.
Ještě stále zbývá 30 procent nádorů vyvolaných virovou infekcí, zejména viry HPV 31 a 45, proti kterým vakcína nepůsobí. Také proti nim se však žena může bránit. Je třeba se pravidelně (alespoň jednou ročně) podrobit screeningovému vyšetření u gynekologa. Ženský lékař provede stěr z děložního čípku a zjistí, zda se buňky děložního čípku nezměnily v důsledku nákazy HPV.
V Čechách se zatím hovoří o největším přínosu očkování dívkám ve věku od 11 do 14 let. Vakcinace by měla být každopádně provedena ještě před prvním pohlavním stykem. Po třech dávkách této očkovací látky (celkem zhruba za deset tisíc korun) jsou děvčata stoprocentně chráněna proti nejrizikovějším virům. Přeočkování se doporučuje nejdříve po 10 letech, je však možné, že jeho účinek bude celoživotní. U žen, které se již s lidskými papilomaviry setkaly a infekce se rozvinula, vakcína příliš účinná není.
Velkým rizikem pro rozvoj rakoviny je brzké zahájení pohlavního života, střídání partnerů, jiná sexuálně přenosná infekce a celkový stav imunity. Menší roli hraje kouření a užívání hormonální antikoncepce.
V České republice rakovinou děložního čípku onemocní ročně 400 žen.Situace se však zlepšuje. Na konci minulého roku bylo v Česku proti vzniku tohoto karcinomu zahájeno očkování. Ženy o ně mají velký zájem. Muži nejsou jen přenašeči infekce, ale i oni jsou ohroženi. Ročně se objeví 40 případů rakoviny penisu. Také muži se proti infekci mohou chránit očkováním.

Letošní Nobelovu cenu za medicínu si ze Stockholmu odnesli také francouzští virologové Luc Montagnier a jeho kolegyně Françoise Barré-Sinoussi. Získali tak druhou polovinu ceny za objev viru HIV způsobujícího nemoc AIDS.

Comments are closed.